Wand fra Ispire er en håndholdt induktionsvarmer med to forskellige anvendelser. Den opvarmer hætterne på DynaVap-vaporizere helt uden brænder. Med de medfølgende kopper og bangers i borosilikatglas opvarmer den også koncentrater til brug med en kompatibel dab rig. Kombinationen med en DynaVap er velkendt blandt brugerne og en af de mest populære måder at bruge en DynaVap uden flamme.
Den ligner en kraftig lommelygte og bruges i hånden frem for på et bord. I stedet for at varme med en brænder indstiller du et tal. Til koncentratkopperne vælger du en temperatur. Med DynaVap-hætter giver den samme indstilling en opvarmning, du kan gentage. Slut med at gætte over en flamme.
En temperatur i stedet for en flamme
Induktion skaber varmen inde i selve metalhætten i stedet for på ydersiden. Hætten varmes jævnt op hele vejen rundt, og der er ingen flamme, som varmer andet op. En brænder varmer ujævnt og tvinger dig til at gætte dig frem. Wand dækker 120 °C til 425 °C, og et tydeligt digitalt display viser temperaturen.
Denne præcision betaler sig. Du undgår at varme for lidt eller for meget, du spilder mindre materiale, og du får et ensartet resultat fra session til session. Ensartet varme giver ensartet ekstraktion, og i vores test holder hver fyldning længere.
To tilstande, én knap
Tryk fem gange på knappen for at tænde den. I automatisk tilstand starter et dobbeltklik en hel cyklus. Lyset pulserer gult, mens hætten varmes op. Når din valgte temperatur er nået, lyser det konstant - dit signal til at tage et sug. I manuel tilstand varmer Wand kun, mens du holder knappen nede.
Med en DynaVap sænker du hætteenden ned i Wands varmeåbning og løfter den op igen, så snart du hører klikket. Ingen lightergas, ingen flamme indendørs, og ingen af de svedne hættekanter, som en brænder efterlader. Sætter du en glaskop på en dab rig, opvarmer Wand metallet inde i koppen, så du kan dampe koncentrater uden en DynaVap.
Batterier medfølger, og de kan skiftes
Der følger to 2900 mAh 18650-batterier med i æsken, og du sætter dem i fra bunden. Det betyder mere for en induktionsvarmer end for de fleste andre enheder. Varmespoler er hårde ved batterierne. Kan du sætte et nyt par i, når de bliver svage, kan du blive ved med at bruge Wand i mange år.
Du oplader via USB-C, og gennemgående opladning understøttes. Et USB-C-kabel følger med, men ingen vægoplader. USB-C hurtigoplader (45W) er et godt valg til Wand og dit andet USB-C-udstyr. Et ekstra sæt Ampace JP30- eller Eve 30P-celler (sælges separat) fordobler omtrent den tid, du kan bruge Wand, før du skal lade op. Xtar VX4 med fire pladser lader reservebatterierne op uden for Wand.
Wand vs YLL 3.0
YLL induktionsvarmer 3.0 er den anden induktionsvarmer, vi har på lager: en bordmodel med justerbar wattstyrke, timer og en større spole. Effekten på op til 100 watt dækker større enheder som Tempest 2.
Wand er stærk på de punkter, hvor YLL 3.0 ikke er. Den er håndholdt og lille nok til at ligge i lommen. Den styres efter en indstillet temperatur i stedet for effekt, og batterierne følger med i æsken. Glaskopperne giver også en koncentrattilstand, som YLL ikke har. Bruger du hovedsageligt en DynaVap og vil have dit udstyr med dig, er Wand det naturlige valg. Bruger du en Tempest 2 eller har flere enheder stående på samme bord, er YLL 3.0 bedre.
Anbefalet tilbehør
Lige nu giver vi 25% rabat på alt tilbehør, når du køber Wand her hos MagicVaporizers.
Ampace JP30 - 3000 mAh 18650-batteri: Med et ekstra sæt kan du skifte til friske celler midt i en session, så varmeren kører videre, når de første er tomme.
Xtar VX4 - Batterioplader: Oplader op til to par 18650-batterier uden for Wand, og kapacitetstesten viser, hvornår en celle har set sine bedste dage.
Garantioplysninger
Ispire Wand leveres med 1 års producentgaranti. Hver enhed, vi sælger, er et ægte Ispire-produkt.