Verificerede anmeldelser
Hurtig + gratis forsendelse
På alle ordre over 400 kr
Laveste priser i Danmark
Vi er autoriserede forhandlere
Rustfri stålkugler er det tungeste fyld, du kan sætte i Tempest-hætten, med 5,6 g mod 4,1 g for zirkonia-standarden. Hvert sæt indeholder omkring 50 stk. på 3 mm.
Al den masse er længere om at blive gennemvarm, cirka 38 til 43 sekunder ved 80 W på en induktionsvarmer, og når den først er oppe på temperatur, holder den på varmen langt længere. Belønningen er en lang, gradvis ekstraktion med en blid stigning, som passer til sessioner i roligt tempo.
Seriens tungeste fyld placerer rustfri stålkugler i den tålmodige ende: de er længere om at varme op og holder derefter på varmen sug efter sug. Kan du lide en session, der bliver ved med at levere, efter hætten er taget af varmeren, er det her materialet til det.
Beregnet til brug med: Tempest 2.
Vi viser kun autentiske anmeldelser fra verificerede købere. Anmeldelsesinvitationer sendes via e-mail efter købet. For fuldstændige detaljer henvises til vores anmeldelsespolitik.
Stålkuglerne er okay, jeg forventede bare mere, især når man fordamper ekstrakter. Jeg troede, de ville tage længere tid at varme op og derefter holde på varmen i længere tid. Forskellen i forhold til de originale zirconiumkugler er dog minimal. For prisen er de stadig værd at købe og prøve.
